تنبک

امکان ندارید ایرانی باشید و خاطره ای از تنبک در یک عروسی یا مهمانی نداشته باشید. این ساز به خاطر ریتم شادی که دارد، بسیار مورد علاقه خانواده ها و کودکان است.

اگر مبتدی و تازه شروع به یادگیری این ساز کردید، یا اینکه مدتی است از آموزشتان گذشته و به نوعی نیمه حرفه است و قصد داری سازی تهیه کنید باید این نکته را بدانید که بعد از انتخاب رشته موسیقی خرید ساز درست از هر چیزی واجب تر است، چرا؟

گاهی اوقات هنرجویانی را می بینیم که با وجود علاقه فراوان به رشته موسیقی شان بعد از مدتی آموزش خود را رها می کنند، یا اینکه با وجود تمرین های زیاد هیچ پیشرفتی در کارشان نمی بینند و دلزده می شوند، همه این ناکامی ها و شکست ها بخاطر انتخاب ساز نادرست است. ساز شما، دوست، همدم، مونس، رفیق، عشق شماست.

یک ساز نامناسب، در یادگیری و آموزش شما را دچار دردسر می کند. وقتی سازتان مناسب نباشد و در یادگیری به شما کمک نکند، شما دلزده و خسته می شوید، سوای همه این مسائل ساز نامناسب بر جسم شما هم اثر نامطلوب دارد و باعث آسیب به مچ، کمر، گردن تان و… می شود.

قبل از اقدام برای خرید ساز، برای مطالعه این محتوا با ما همراه باشید تا نکات مهم خرید تنبک را با هم بررسی کنیم.

نکات مهم خرید تنبکساختمان تنبک

تنبک سازی است پوستی که در گذشته از فلز و سفال ساخته می شد. امروزه تنبک را از بدنه ای چوبی و به شکل خمره ای می سازند، تنبک از پنج بخش پوست، دهانه بزرگ، تنه ی اصلی، نفیر و دهانه کوچک تشکیل شده است؛ که در تمامی تنبک ها یکسان است.

چوب ساز:

شاید اولین چیزی که ذهن شما را هنگام خرید ساز درگیر کند، رنگ چوب سازتان باشد و برای انتخاب آن وسواس خاصی را به خرج دهید.

اما این نکته را در نظر داشته باشید که رنگ چوب سازتان در کیفیت ساز نقشی ندارد، چوب سازتان باید فاقد گره، ترک و زدگی باشد و همچنین توپر و سنگین باشد.

بسیاری برای راحتی ساز سبک انتخاب میکنند ولی ساز مقاوم و خوش صدا توپر تر و مسلما سنگین تر هستند.

همچنین چوب نباید چند تکه باشد، چون در پوست اندازی دچار ترک می شود. از بین انواع تنبک، چوب گردو کیفیت ساخت و قیمت مناسب تری در خرید تنبک دارد. هر چه جنس چوب مرغوب تر باشد، قیمت ساز بالا تر می رود. ولی برای داشتن بهترین صدا میتوان از چوب زبان گنجشک استفاده کرد.

پوست تنبک:

پوست ها دو نوع هستند، یکی آهکی و خام کن.

پوست های خامکن که در تصویر مشاهده میکنین، رنگ زنده تری دارند و صدای حرفه ای تر ولی ممکن است پوست و بدن شما نسبت به پوست خامکن حساسیت نشان دهد.

خودتان را درگیر رنگ پوست تنبک نکنید. یکی از نکات مهم خرید تنبک این است که پوست تنبک باید کاملاً سالم و فاقد زدگی، پوست باید خوب روی ساز کشیده شده باشد. پوست ساز را می توانید امتحان کنید، با انگشتتان روی آن فشار وارد کنید، ضخامت، کیفیت و زیر و بمی پوست تا حد امکان در تمام سطح پوست باید یکنواخت باشد.

پوست ساز باید نرم باشد برای تولید صدا ها نباید فشار و ضربه قوی وارد کنید.

دقت کنید نباید بیشتر از چند میلی متر پایین برود.

معمولا برای تنبک از پوست حیواناتی مثل شتر، بز یا گوساله استفاده می شود، البته بیشتر از پوست شتر استفاده می شود که تا حدودی تیره رنگ است.

پوست شتر بم خوان و پوست های گوساله و بز جز دسته پوست های زیرخوان هستند.

نفیر:

در یک ساز خوش استیل، خوب معمولاً اندازه ی دهانه ی ساز با طول نفیر برابر است.

دهنه ساز:

قطر دایره ای که پوست روی آن قرار می گیرد، دهنه ساز نامیده می شود. انتخاب دهنه ساز به حالت دستانتان برمیگردد، دهنه های کوچک‌ تر، بیشتر مناسب کودکان و خانم هاست.

این نکته را در نظر داشته باشید، تنبک با اندازه دهانه ۲۷ استاندار است. است البته ساز هایی با دهنه ۲۶.۵ ولی کاسه بزرگ دیده شده اند که خوش صدا هستند.

ساز هایی که حجم صدای بالایی دارند دارای سایز ۲۸ تا ۲۹ هستند این ساز ها برای تمرین و اجراهای شخصی ممکن است مناسب نباشند چون حجم صدای بالایی دارند و برای کنسرت ها و اجراهای عمومی مناسب تر هستند.

وزن تنبک:

تنبکی انتخاب کنید که وزن مناسبی داشته باشد، تنبکی که خیلی سبک باشد، چوب نا مرغوبی دارد، تنبک سنگین هم شما را زود خسته می کند. وزن تنبک را به عنوان یک فاکتور مهم در لیست نکات مهم خرید تنبک در نظر داشته باشید.

ساختمان تنبک

قیمت تنبک و تنبک دست دوم:

حداقل بودجه ای که برای خرید یک تنبک باید در نظر داشته باشید یک میلیون تومان است. با این مبلغ شما می توانید، یک ساز متوسط برای شروع کار خرید کنید.

قبل از خرید حتما با مشاوران ما مشورت کنید. اگر به خاطر بودجه و هزینه مجبور شدید ساز دست دوم بخرید، چهار فاکتور: برند و اصالت ساز، گارانتی ساز، کیفیت صدا و طول عمر ساز که قصد خرید آن را دارید را در نظر داشته باشید.

برخی از سازها هر چقدر هم که از طول عمر آن بگذرد، صدای بهتری خواهد داشت. در حقیقت با نواخته شدن تازه صدای اصلی ساز را خواهید شنید.

تنبک شیار دار و بدون شیار :

دقت کنین چوب هایی که ایراد های اصلی دارند و گره و ترک هایی دارند که کاملا قابل مشاهده است، سازنده ها شیار دار میسازند تا عیب های چوب را پوشش دهند.

پس در خرید ساز تا میشود شیار دار تهیه نکنید.

برند های تنبک :

در بازار اگر پرس و جو کنید برند ها یا مهر هایی با نام های شیرانی، قربانی، حلمی و .. خواهید شنید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که تولیدکنندگانی وجود دارند که در عین گمنامی محصولات خوبی به بازار عرضه می‌کنند، مارک یا برند نمی تواند تضمین کننده باشد.

برای همین منظور مجموعه ملوداکس، نمایندگی کارگاه تنبک سازی خاکزاد  رو به مجموعه ملوداکس اضافه کردیم و مفتخریم که توانستیم بدون واسطه ساز هایی با کیفیت بسیار بالا و قیمت های مناسب تر نسبت به دیگر سازنده ها را داشته باشیم.

عرضه می‌کنند، مارک یا برند نمی تواند تضمین کننده باشد.

اگر در مورد انواع تنبک و خرید ساز سوالی دارید که در متن مقاله به آن پاسخ داده نشده، است ما و همکارانمان در ملوداکس منتظر تماس های شما هستیم.

در ملوداکس شما می توانید، برای خرید هر سازی به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

کاور تنبک را چطور انتخاب کنیم؟

فرقی نمی کند، در چه مرحله ای از آموزش موسیقی هستید، یک کاور نامناسب بر شیوه حمل و نقل، طول عمر و نگهداری سازتان اثر مستقیم دارد. پس هنگام خرید به کاور سازتان هم دقت کنید.

کاورهای موجود در بازار شامل سه مدل می باشند :

مدل اول (کاور برزنتی):

این کاور ها نسبت به سایر کاور ها قیمت مناسب تری دارد، اما خیلی برای تنبک پیشنهاد نمی شود و تا جای ممکن از کاور بهتری برای نگهداری تنبک خود استفاده کنید، چرا که به دلیل نازکی زیاد کاور امکان دارد که تحت تأثیر آب و هوا قرار بگیرد و نتواند در مقابل ضربه ی اتفاقی دوام بیاورد.

مدل دوم: کاور ابری یا سافت کیس

کاور ابری هم قیمت مناسبی دارد، اما به دلیل این که در بدنه ی پارچه از ابر استفاده شده است و هم در مقابل آب و هوا و هم در مقابل ضربه ی ناگهانی مقاوم تر است برای تنبک مناسب تر است.

می توانید برای صرفه جویی در هزینه ها، یک کاور ساده تهیه کنید و با مقداری ابر آن را به یک کاور ابری تبدیل کنید.

مدل سوم: مدل جعبه ای (اصطلاحاً هارد کیس):

اگر این کاورها را تهیه کنید، از لحاظ محافظت از ساز دیگر دغدغه ای ندارید. البته این دسته به دلیل بزرگی و سنگینی ممکن است، شما را برای حمل و نقل دچار مشکل کند، اما در عوض در  مقابل تغییرات آب و هوایی و در مقابل ضربه ی ناگهانی بسیار عالی است.

تنبک خاکزاد :ملوداکس، نمایندگی رسمی خاکزاد

برند یا مهر خاکزاد، با گرفتن تاییده بسیاری از نوازنده ها و اساتید اعتبار زیادی را به خود جلب کرده است. خاکزاد با اصلاح فرم و قالب تنبک های پیشین، به بهترین فرم و خوش صدا ترین حالت قالب رسیده است.

چرا تنبک خاکزاد تهیه کنیم؟

برای جواب دادن به این سوال میبایست به چند نکته بسیار مهم دقت کنید.

 1. یک تکه بودن ساز
 2. امکان سفارشی سازی ساز برای خودتان
 3. پوست مناسب
 4. ارائه گارانتی ملوداکس روی ساز
 5. خرید مطمئن از درگاه ملوداکس
 6. چوب های با کیفیت و دارای تراکم بالا

بسیاری از برند ها کیفیت ساز های خود را با نام گذاری ( یک مهر، دو مهر و … ) رده بندی میکنند. در رده های پایین مانند یک مهر و دو مهر، برای بصرفه بودن از چوب هار ارزان قیمت و چند تکه ای استفاده میشود که قیمت تمام شده پایین تری داشته باشد.

تنبک خاکزاد، با کمی افزایش قیمت فقط در رده تنبک کودک و یک مهر، از چوب های با کیفیتی مانند گردو و .. استفاده کرده و کاملا چوب ها یک تکه هستند.

سفارشی سازی ، به معنی این است که شما ساز مورد علاقه خودتون را با انتخاب نوع چوب، دهانه، پوست و رنگ انتخاب میکنید و پس از مدتی برای شما با همان قیمت تقدیم تان میکنیم.

دسته بندی ساز ها :

 1. کودک
 2. یک مهر
 3. دو مهر
 4. سه مهر
 5. چهار مهر زبان گنجشک
 6. چهار مهر گردو
 7. کلکسیونی

گارانتی هاتوسط ملوداکس

گارانتی ۷ روزه :

این گارانتی برای اطمینان شما از صحت وسلامتی ساز است که شما میتوانید پس از تایید شخصی ساز، به استاد خودتون ساز رو نشان دهید و تاییده استاد را داشته باشید.

در صورتی که گفته های ما با ساز دریافتی مغایرت داشت میتوانید درخواست عودت و بازگشت ساز را داشته باشید.

گارانتی صدا :

صداهای ساز های ما کاملا ضمانت شده است، البته صدا ساز مخصوصا تنبک پس از مدتی پخته تر میشود ولی در صورتی که صدا ساز مورد تایید نباشد میتوانید عودت بدید.

گارانتی چند ساله :

ساز های خاکزاد ۵ الی ۱۰ سال میتوانید ساز را گارانتی کنید و این کاملا رایگان است. به همراه ساز ما کارت گارانتی را ارسال میکنیم و با داشتن آن کارت میتوانید در صورت بروز عیب بدون هزینه ای ساز را تعمیر کنید.

سخن آخر

تنبک از سازهایی است که اگر علاقه به یادگیری و نواختن آن دارید؛ هیچ بهانه‌ای برای شروع نکردنش ندارید، کافی است که ابتدا با خرید تنبک با کیفیت از یک فروشگاه معتبر، هر روز تمرین کنید و از ریتم و حس خوب این ساز لذت ببرید. مطمئن باشید هیچ گاه پشیمان نمی‌شوید؛ به امتحانش می‌ارزد!

سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را از طریق کامنت ها یا چت آنلاین با ما به اشتراک بگذارید، صمیمانه منتظر کامنت ها و نظرات با ارزش شما هستیم!

  اینستاگرام 

 تلگرام

  پیام به واتس آپ

ملوداکس | مرجع تخصصی موسیقی ایران

ارسال پیام به ملوداکس